Här är några berättelser av våra klienter. Efter healingen så är du mer fri att leva ett mer normalt och lyckligare liv.
Klienters upplevelser av Memoria Healing.
1:a healingtillfället
Hej!
Tack för en underbar healing med många härliga och märkliga känslor. Det tog inte lång tid förrän jag fick en sådan värme som strålade igenom hela min kropp, därefter fick jag så mycket lila ljus/färg mot mej som om det kom från ett vulkanutbrott. Jag kände att jag sögs med i detta, så härlig känsla. Efter en stund blev det rätt så jobbigt, det kom en rätt så stark smärta i övre delen av magen som vandrade upp i mellan brösten och vidare till halsgropen och jag fick en hostattack (så där satt nog något som kom ut). Därefter fick jag ont i vänstra ögat och det kom 5,6 tårar nedrullande på kinden. Åh så många upplevelser jag hade, kan man verkligen ha det. Hela tiden hade jag någon som satt på min vänstra sida och höll sin hand på min axel, så tryggt det kändes.
Gjorde som du sa om att önska sig något och jag ville ha min skyddsägel med och att han skulle hjälpa mig framöver. Ungefär en timme efter healingen är det uppror inombords men inte värre än att jag kunde hantera det. Natten var tydligen väldigt rörig, men jag har inget minne av någon dröm eller har vaknat men alla sängkläder lång på golvet. Fram på dagen har jag kännt mej tung i kroppen och varit i ett töcken samt en molande huvudvärk, men ni sa ju att man kunde känna så så det var inget jag oroade mej för.
Tack snälla ni för healingen det här kommer att hjälpa mej mycket det känns redan.
Varma kramar K.
2:a healingtillfället
Hej Dag!
Tack tack underbara ni för healingen. Var lite uppstressad strax innan, men det tog inte lång stund förrän jag var som en "padda" helt "lealös" (lite skånska bara, alltså helt avslappnad). Åh vilken känsla. Magen fick nog mycket denna gången, gud vad den jobbade. Fick en massa frossbrytningar vid olika tillfälle, ögonen rullade hit och dit, fick klåda i hårbotten och i handflatorna. Därefter blev jag lite okoncentrerad ett tag, försökte blåsa bort onödiga tankar som inte skulle vara där. Så kom molande värk i mina armar och ben, rätt jobbigt ett tag. Jag bad om värme och tog långa djupa andetag, vilken påfyllnad det kom av lila, blått, grönt och gult ljus som bara bombaderade mej, som avslutning av denna påfyllnad av färger uppenbarar sig min gula skyddsängel och bara omfamnar mej. Wow vilken känsla ville bara vara där. Det fantastiska är att jag fått påfyllnad av energier precis där jag har behövt det. Helt otroligt. Dagen efter var jag rätt yr och hade huvudvärk, men det är helt förståligt, vilken genomkörare detta blev. Har sovit väldigt gått dessa nätter nu sedan den sista healingen. Idag söndag mår jag jättebra, lugn och sansad och tillfreds med mej själv. Jag hoppas att det fortsätter så.
Tack än en gång. Varma kramar K.
3:e healingtillfället
Hej!
Tusen tack för healingen. Helt fantastiskt. Det var inte lika starkt och intensivt denna gången, men visst upplevde jag mycket ändå. Det kom inte så många färger som innan, mest lila och orange (det var nog det som jag behövde denna gång). Jag fick väldigt ont i min nacke och axlar under en stund (just där mina besvär brukar sitta). Ett tag fanns det inte en enda tanke i mitt huvud, vilken känsla och rätt fantastiskt att inte tänka på något alls.Det fanns en sådan lugn och behaglig känsla i hela min kropp. Åh vad jag njöt.
Efter en stund blev det mörkt framför mina ögon, precis som om det vore natt(märklig känsla). Strax där efter kom ett ljuslila sken och det bildades ett stort hjärta och 5 mindre brevid. Gud vilken värme det kom(vad detta nu kan betyda). Efter healingen igår kände jag mej väldigt trött,lugn och tom. Hade inte så många tankar och var väldigt avslappnad. Idag har jag haft lite yrsel och och känning av spänningshuvudvärk.
Efter de andra healingstillfällena har jag känt ett oerhört lugn, inte stressat upp mej, känner att jag tänker mer positivt men magen jobbar väldigt mycke så där sitter nog mycket som ska rensas ut, likaså min psoriasis som försvann ett tag men har blossat upp lite igen. Så visst händer det mycket i kropp och själ de hör ju ihop. Jag är så djupt tacksam för allt och jag vet att det kommer att hända mer posivivt framöver för mej.
Varma hälsningar K
1:a healingtillfället
Hej!
Tack så mycket för healingen. Healing kändes mycket behaglig. Jag kände mej helt avslappnad och öppnade upp, hela kroppen fylldes av värme och ljus. Jag gjorde som du beskrev och tror att jag lyckades ganska bra, jag klippte av bandet till personen ifråga och han for iväg som när man släpper luften ur en ballong och som till sist landar tom och skrynklig. Nu hoppas jag att jag har styrkan att avspisa nästa gång om det blir aktuellt. Känsla och förnuft är inte alltid riktigt överens i det fallet men jag vet vad som är bäst för mej. Visualiserade också hur mitt liv ska se ut framöver. Mot slutet somnade jag men vad jag förstår ska det inte ska vara till någon nackdel.
Jag har drömt jättemycket i natt, mycket med separationer. Det har varit väldigt rörigt, i drömmen var separationen från min fd man (vi delade på oss för ca 1,5 år sedan) och det var inte i nutid för barnen var små. Men det var väldigt känsloladdade drömmar så idag känner jag mej ganska låg, en aning sorglig i hjärtat och rörig i huvudet. Det blev nog en aning för mycket med avslut och kanske är det undanträngda känslor som kommer upp. Det är ju trots allt sorgligt med alla typer av separationer även om dom är självvalda. Hoppas dock på att detta känslotillstånd går över ganska snart.
Tack än en gång för healingen
Kram C.R
2:a healingtillfället
Hej!
Vilken underbar healing, den var påtaglig idag. Trots mycket tankar i huvudet innan lyckades jag slappna av och tömma huvudet. Jag har inte sovit men varit väldigt långt borta, riktigt var och vad som hände där vet jag inte. Men det var väldigt behagligt. Klippte bandet 2 gånger faktiskt och sista gången klippte jag sönder bandet i småbitar för säkerhets skull. Jag hoppas verkligen att jag gjort ett riktigt avslut nu. Jag försökte också visualisera hur jag vill att mitt liv ska se ut framöver. Att få leva i nuet och förlita mej på att allt ordnar sej till det bästa för mej. Just nu känns det bra, den här känslan skulle jag vilja behålla länge....Tack snälla, snälla för healingen.
Kram C.R
1:a healingtillfället
Hallå!
Ojoj! Vart har den här healingen varit i hela mitt liv? Jag vaknade till med ett ryck 21.25 som jag skrev om innan.. I början av healingen så kändes det som en stor slev som rörde om i hela min hjärna, sakta, sakta och metodiskt. En stor tjock röra.. hihi. Efter det så kände jag som en aktivering av hela min baksida, kände energi och massa pirr samt värme som gick nerför ryggraden, ner i benen, fotsulorna. Då tänkte jag också att det var nånting med nervsystemet som det var.. autonoma nervsystemet (?) som var kopplat till hjärnan nånting..
Sedan fick jag en väldigt stark och skön avslappnande känsla i hela kroppen, kände hur mitt hjärta blev lättare och hur hela jag slappnade av. Ungefär här fick jag ett litet meddelande också.. det var som om någon pratade jätte-jätte-jätte-jättefort och sa att det var bra att tänka på vad man önskar sig i denna healingen - det blir som en uppladdning. Så jag tänkte väl lite grann på vad jag önskade mig (minns inte vad nu dock) under en kort stund. Sedan så började energin att avta (runt 7-8 minuter) och hade en mysig känsla som att "toppa av" eller "pricken över i", lite finlir var det.. en riktigt skön avslutning.
.. och nu så känner jag att jag har en helt annan energi. Som jag hade i höstas ungefär då jag började med eget företagande, känner inspiration och en större lust igen. Det har varit mycket snurr och stress senaste halvåret helt klart.
Ljus,
Fredrik
2:a healingtillfället
Hallo!
Det kändes inte lika kraftfullt denna gången. Snarare mer allmänt bedövande skönt. Då det började så kände jag hur någon pillade i mitt hår.. som om det gjordes cirklar fastän jag har kort hår.. hihi. Jag kände en klump som steg upp ifrån halsgropen, stannade kvar lite granna i halsen och ställde till lite obekvämhet. Kändes sen som lite små och mjuka virvlar som jobbade på den dära som försvann sen. Efter det så kändes det som en mild sjögång i hela hjärnan.. inte balansen i min kropp utan som om hjärnan svajade.
Sen kände jag pirr och som virvlar i hela ansiktet och fick känslan självbild. Som om det var healing till min självbild (kopplat till tankar om mig själv antar jag). Vid ett tillfälle kändes det som om mungiporna var långt neråt.. sen efter en kort stund så fick jag precis motsatsen.. som om mungiporna var långt uppåt.. hihi. Mmm.. jag tror det var allt. Känns som om jag behöver smälta/vila här nu.
Tack för sessionen förresten!
Fredrik
1:a healingtillfället
Hej.
Precis efter healingen är jag helt ångestfri, och då känner jag mig precis som förut, du vet hur det är, genast tänker jag att det är ju inget fel på mig, jag har ju ingen ångest alls, och vad håller jag på med, jag behöver väl ingen healing....skratt.
Jag använder dina övningar, men har utvecklat det litet eller hur man ska säga, jag stannar upp och fokuserar på min andning, försöker få litet distans till det som sker... börjar tycka att människor runt omkring mig hetsar upp sig över små saker och att dom har så mycket känslor..... jag vet som att jag ska uttala mig men... jag har förändrats, börjar se varje dag som en övningsdag..
Jag vill tacka jättemycket för all hjälp, det har hjälpt mig mycket bara att veta att det går att bli bra, att det beror på mig själv....jo jag visste kanske det förut MEN jag visste inte att jag visste om du förstår. Ha en skön söndag
Många kramar G.
2:a healingtillfället
Hej
Ja idag kände jag inte samma lätthet som tidigare, nu vill jag bara gråta….fast ändå som en helande gråt, inte något att jag inte vill leva, och jag känner inte av ångesten nästan alls, smärtan släpper och kan vara borta i timmar, jag pratar med den nu, ser den inte längre som en del av mig…. ja det låter väl konstigt…. men jag tänker mig ångesten som något utanför mig som tillfälligt tar sig in... det är jätteskönt när den är borta. Det är ju dit jag vill komma, första healingen var skönast, men det är kanske bra det här med, ett steg till alla steg kanske inte är lika lätta.. jag blir i alla fall bättre, bara genom att veta att jag kunde bli bra, så fick jag ett hopp. Tack jag hoppas jag kan komma på någon kurs ni har..
Många varma hälsningar och kramar G
Vill du få distanshealing av oss,
läs här
Du kan också komma till oss i Ulricehamn och få healing,
läs här
Klienters upplevelser av Meipharos Healing.
Hej igen, det var ett tag sedan jag skrev!
Men som ni kanske förstår har jag haft fullt upp med att förstå mitt nya liv. Har varit tvungen att lära mig gå en gång till - dvs, jag känner mig pånyttfödd och har fullt sjå att bara lära känna nya känslor och nya beteenden som har dykt upp från mitt inre.
Nog sjutton har blockeringar hävts och hela livet har förändrats på ett sätt jag inte trodde var möjligt. Har ALDRIG mått så bra, aldrig haft sån balans och aldrig varit så fri som jag är nu. Måste tacka er ännu en gång. Från djupet av mitt hjärta; TACK!!! Ett mirakel har skett, jag har plötsligt fått tillgång till mig själv (den jag alltid anat att jag var, men aldrig lyckats plocka fram) och plötsligt blir framtiden möjlig - ingenting är längre omöjligt! Hela familjen har blivit kraftigt påverkad av vad som skedde med mig.
Det tycks mig som om alla i min omgivning automatiskt får tillgång till vad jag fått...Alla i min omgivning registrerar förändringen och tycker att det är just ett Mirakel... Så trasig och blockerad som jag har varit, huvva!!
Frid & Ljus N.N
Hej Dag och Sonia!
Jag vill verkligen tacka för healingen och avläsningen för jag tror att det som hjälpte mig mest var att dessa 4 astralväsen försvann. Jag har verkligen försökt att vara positiv men det var ju inte alltid så lätt med dessa astralväsen...men efter healingen har jag nästan varit en annan människa....glad och positiv....hoppas det fortsätter så. Jag tror att en del av dem har jag fått genom mina egna negativa tankar om mig själv genom åren...men en del har jag nog fått då jag gett healing till en mycket negativ person med tunga energier. Flera gånger när jag gett honom healing har hans smärtor och problem försvunnit efter 40 minuter...kanske för att jag tog över hans astralväsen? På honom har jag alltid fått tydliga förändringar när jag gett healing.... Verkligt tack....det känns som jag har blivit lättare i sinnet!!!
N.N
Hej och tack för min healing igår.
Den var jätteskön. Jag lovade ju att skriva hur det gick sen. På kvällen var jag väldigt avslappnad och harmonisk, det smittade även av sej på "gubben". Jag sov gott och hårt så att jag inte vaknade när jag vände mej, vilket jag brukar göra, eftersom det gör så ont. Det var verkligen ett framsteg bara det. Jag minns inga drömmar men det första jag tänkte på var er båda, så ni kanske ändå var där med lite healing när jag sov. Jag kände förväntan när jag vaknade, ingen oro. Ömheten när jag trycker på korsben, höftben, ländrygg, vilket jag haft i flera år mer eller mindre, är helt borta. Underbart. Jag är mjukare och rörligare än tidigare och jag tror det bättrar sej hela tiden. Jag känner en lättnad och harmoni som jag hoppas stannar kvar.
Förresten hela dagen innan jag skulle till er hade jag utrensning av magen, jag som vanligtvis har en väldigt stabil mage. Men jag var ej påverkad för övrigt utan det var gott att äta och dricka som vanligt. Det kan ju ha att göra med förberedelse av healingen kanske. Vad tror ni?
Den största upplevelsen var ändå det som hände under dagens meditation. Varje morgon när jag vaknat dricker jag ett glas vatten, sätter mej i soffan i "lilarummet", tänder levande ljus och sätter på rogivande musik och mediterar. Jag försöker ofta få kontakt med skyddsänglarna och anhöriga, ber om tecken att dom är där, men det är inte ofta jag förnimmer någon. Med slagruta kan jag se dom. I dag välkomnade jag mina skyddsänglar att komma. Dom kom verkligen, jag kände kyligt vinddrag och det bästa av allt underbara dofter för första gången. Jag har verkligen väntat på detta. Två helt olika dofter och de byttes av. Det var verkligen känslosamt och härligt på en gång. Sen kändes det som att sitta i knät på någon som höll om mej runt mina armar, runt kroppen och mina ben. På huvudet kändes det som att någon stod över mej och höll händerna om mitt bakhuvud, med fingrarna ner mot nacken. Jag kände att det hände saker som i går när jag fick healing på olika ställen. Jag kände en lätt smärta som gick över och kom på ett annat ställe och flyttade sej allteftersom. Det var så häftigt och varade en lång stund. Sedan kände jag den underbara doften igen och sen släppte omfamningen som jag suttit i. Jag fick goda råd om att släppa ansvar för vissa saker som oroar mej och att rena mitt kontor med en lila och tre gröna stenar jag har, eftersom mycket negativa energier är kvar efter min företrädare. Jag har fixat det idag. Hoppas att det funkar. Jag hör av mej igen framöver.
Tack så mycket för hjälpen!
Kram Birgitta
Hej igen och tack för senast!
Det känns som om jag blivit överkörd av en kosmisk skördetröska. Själva healingen var fantastisk, fick pannan och "tredje ögat" masserat av någon nästan hela tiden. Ögonen drabbades av spasmer och ryckte från sida till sida. Avslappningen var monumental, kunde inte röra en fena. Såg en pulserande (liten) sol i guld/vitt med ett ansikte i, den kom och gick några ggr. Såg en person försvinna bort i mörkret bärandes en lång svart slängkappa. Blev dragen snett uppåt - bakåt och fick ett bredare perspektiv. Plus tusen händelser och tankar till som jag inte kommer ihåg. Bara den resan var värd 400:- så det så!
NN (frugan) drabbades även hon av ett tryck över pannan, ovetandes om att klockan blev 17.00. Hon trodde att hon börjat få migrän tills hon kom ihåg att det var dags för healing för min del :-)
Då allt var klart gick jag ner till henne och hon var naturligvis nyfiken på vad som hänt. Jag berättade efter bästa förmåga men kände mig alldeles vimmelkantig och yr, nästan berusad. Jag fick smått hysteriska skrattanfall och var allmänt överlycklig. N.N påpekade att jag lät annorlunda, att jag var röd i ögonen samt att jag harklade mig ofta...
Nästa dag gick jag omkring som i trans. Det kändes som om jag hade hög feber och jag kunde inte tänka mina vanliga tankar, det var utbytta mot något jag inte kände igen. Trött, men för en gångs skull - behagligt trött...Jag var helt slut men kände att jag mådde förträffligt. Någonstans, långt därinne började en sol att glöda. Känslan av att bli "avprogramerad" var stor!
Dan därpå var jag frustrerad, taggad och rastlös. Kände att jag måste göra något för att inte bli tokig så jag tog motorsågen och gav mig ut och tog några vindfällor...Det var så härligt - skitjobbigt - men härligt. Jag jobbade och slet och mådde bra. DETTA AV EN SOM KNAPPT HAR ORKAT KNYTA SKORNA DE SISTA ÅREN!
I vanliga fall brukar jag kunna anstränga mig ordentligt i en kvart och sen är hela dagen förstörd. Nu var jag ute med sågen i ett par timmar och kunde ändå vara social på eftermiddagen o kvällen!!!!
Dag tre var jag ordentligt mör efter gårdagens sågande. Lika frustrerad och orolig som andra dagen. Går en promenad med hunden i skogen, det hjälper inte. Håller på att bli knäpp, känner inte igen mig själv längre, jag har blivit nån annan, förmodligen den jag skulle varit från början eftersom jag faktiskt mår bra ? inuti!
Men frustrationen fortgår och tillslut bestämmer jag mig för att göra lite självhealing och under den processen släpper det mesta av oron och olusten. När det är klart går jag ut och tar ytterligare några trän, jobbar som sjutton. Det är helt obegripligt men jag orkade ännu mer än dagen innan och mådde riktigt bra hela kvällen...helt slut, men lycklig.
Det har naturligtvis hänt mycket mera än så och framförallt så har N.N och jag fått tillbaka en viss framtidstro och det är värt mycket.
Hela mitt jag undergår en totalrenovering, det ÄR jobbigt men det bästa som hänt mig på 20-30 år. Jag vill definitiv gå vidare på den inslagna stigen och funderar därför på hur vi ska gå vidare...Kanske en eller två behandlingar till och sedan en Reiki-utbildning...eller ska jag hoppa på den med en gång och på så sätt kunna hjälpa mig själv bättre...Kom med förslag!
Tack för allt
MVH /N.N
Hej Dag och Sonia!
*Varmt och stort Tack för er hjälp*
oj oj,, när jag läser det ni fick rena i mina chakror och aura så blir jag trots att jag känt/sett det ändå lite ledsen. Men TACK!
Jag märkte igår på eftermiddagen att energi var i omlopp, jag fick enorma känslor. Positiva som om hjärtchakrat/hjärtat äntligen kunde få flöde igen! Och även en väldigt stark känsla under dagen av att äntligen känna att jag kan stå upp för mig själv, min rätt, vad jag behöver osv.. var väldigt stark upplevelse. Samtidigt har jag haft denna vecka mkt "jordiska" lärdomar i just detta. Är det som har verkligen gjort att jag känt väldiga förändringar med just detta. Men även återigen fått en stark insikt/känsla i att förlita mig på ljuset/kärleken. Tron! Är det/den fasen som har pågått nu ett tag. Men har varit mkt glädje och positiva händelser som även har skett runt omkring mig hela denna vecka. Bla har jag fått remissen till xxxx! vilket är även det ett stort steg i rätt riktning.
Igår kväll efter att jag läst ditt mail så kände jag er heling! jisse vilken energi våg som kom, var så Härligt! jag har verkligen längtat efter detta. Jag försökte mest bara Njuta! Jag blev allt lite vimmelkantig och nästan lite lätt illamående, men det har jag varit med om någon gång förut. Är bara positivt allt jag känner, så allt sådant med sådana besvär det skrattar jag för det mesta åt. Är ju så härligt! Sedan kände jag lite mer en gång till innan jag somnade. Trodde faktiskt att jag skulle vakna under natten men inte. De två sista nätterna, är de två första nätterna som jag verkligen har kunnat sova för första ggr på ung två veckor nu. Det behövdes.
Sen idag så har jag verkligen känt skillnad, det pendlade lite imorse mellan värmevallningar och frysningar. Men sen har det varit en välsignad dag! är allt lite härligt frånvarande men njuter av känslan av ro, Ljus!, och främst balanseringen reningen som verkligen känns i chakrorna men även i min aura. Insikterna har rasat ner idag, mkt om det jag saknat, att leva med alla sinnen/känslan/tilliten i vardagen. Spara på energin osv och mkt med hur jag verkligen känner hur tankar "spökar" till det, förändrar situationen jag står i eller händelsen.. jag kan inte riktigt förklara allt med detta. Är djupare än så tror jag. Det ska få smälta in mig känner jag. Livsglädje!
Och jag tror att något har hänt i med mina krav oxå, jag kan känna att denna sommaren kommer bli annorlunda och jag skall verkligen föröska njuta och börja sunt! med allt som bara väntat nu ett tag. Jag talade med min hund igår och sa bla att det ska bli bättre nu. Matte ska satsa på det verkligen viktiga med lilla tjejen Kändes då som jag kände verkligen vem jag, xxxx är.. utan massa påhittade krav åt höger och vänster. xxxx som alltid litat och ansett att känslan är det viktigaste. Ja, Det är något stort, Verkligen.
Min stora syster och min lilla katt märkte oxå skillnad idag på mig. Är oxå mkt ljusare renare i mitt hem med och söt suget är borta, nu blir det sallad och hemlagat ikväll! Och så sken ju solen idag med! Och promenad blev det med. Känns som att titta ut ur en mörk tunnel som jag befunnit mig i. Det var antagligen oxå något tidiagre liv igen.. Jag har nämlingen haft en stor mörk manlig gestalt/skugga, som förföljt mig i mer än en vecka.
Men återigen.. *Tack!*