Vad kursen innehåller
* Meditation för att fokusera
* Sända healing utan att vara initierad / eller om du bara är Reiki 1:a
* Starta distanshealing om du är Reiki initierad
* Arbeta på olika mål
* Vart gör man av den negativa energin
* Blåsa bort blockeringar
* Laserstråla från dina ögon
* Att känna igen varmt/kallt
* Övning för att se symboler
* Leka med kirurgin
* Änglamassage
* Avsikt
* Aktivera dina kirurgifingrar
* Kirurgi till materia
* Vanliga fel man gör
* Massera kroppens energier
* Gå in i en fysisk kropp med dina energifingrar
* Kirurgi till olika roller
* Inre organ
* Se symboler som talar om var det finns en blockering
* Mental bild, skapa den själv
* Se med mjuka ögon
* Leta efter energisymboler
* Be om (åkalla)
* Affirmationer.
Hur du blir en bra beröringsterapeut
Vi går ju till en beröringsterapeut när man har något problem som man vill lösa. Det är ju inte alltid att den traditionella sjukvården kan vara behjälpliga med detta eftersom problemet ofta sitter djupare som låsningar i kroppens vävnader. Vi som arbetar som beröringsterapeuter vi berör kroppen med mjuka händer och lyssnar och känner på rörelser och rytmer som ger oss indikationer på spänning eller avslappning. Och om vi ska känna trygghet eller otrygghet.
Våra tankar, medvetna eller inte, vårt kroppsspråk och de ord vi använder oss av och de olika tonlägen. En människa som blir berörd på ett vänligt, omtänksamt och kärleksfullt sätt kan visa dom på vilka tankar som dom har innerst inne och som styr dem i deras handlingar, tankar och känslor. En bra medmänniska kan vägleda sina klienter utan att förmana eller befalla att vägleda dem att förändra ett negativt beteende/värderingar osv. Ofta så reagerar och agerar vi utan att veta orsaken finns till vårt sätt att göra detta på.
Genom den här och nu känslan som skapas så kan personen vi berör höra vad kroppen lagrat för erfarenheter som reflekteras från det omedvetna och förändra negativa mönster och trossystem. Om vi lever i olustkänslor, oro, ångest, eller andra destruktiva tillstånd så lagras detta i våra kroppar, när vi känner så fungerar det dåligt för oss. Eller olika känslor påverkar vår livsstil. Det som vi under många år lagt in i hjärnan skapar till slut målbilder för oss. Och vi dras ideligen till detta, ofta utan att tänka på det. Är dessa av negativ karaktär så kommer vi att känna olustkänslor och misslyckande. Vårt självförtroende sjunker. Vi kan uppleva världen positivt med rätt beröringsterapi så att dessa negativa målbilder släpper och transformeras/förändras.
Känner vi oss misslyckade på något sätt så kommer hela sinnesstämningen att påverka oss. Då kommer vi gå omkring och hänga med armar och huvud. Om man är orolig så blir rörelserna hastiga och ryckiga. När vi är glada så går vi raka i ryggen och vi ler, huvudet bär vi högt, ögonen strålar osv.
Med våra sinnen bearbetar vi och sorterar flera tusen tankar som vi har varje dag. Vi sorterar ut den dagliga informationen som vi får in varje dag och formar det till mentala tankar samtidigt som vi sparar dessa erfarenheter i vårt undermedvetna. Hela vårt liv så tar vi mängder med olika beslut som vi lever efter. Upplever man sedan nya situationer så börjar man automatiskt att söka efter liknande erfarenheter i vårt inre. Då frågar man sig ofta varför hamnar jag alltid i samma situation, ”hur kunde jag låta mig själv hamna i denna upprepning av livssituation?” varför lyckas inte jag?
När vi arbetar med beröringsterapi så lär vi oss att konkret se vilken upplevelse vi har av världen omkring oss, hur vi tolkar den och hur vi förändrar det som inte understödjer omoderna upplevelser av vårt liv.
Forskarna har funnit att det i hjärnan finns en ”larmcentral” som de kallar Amygdala. Där säger vetenskapen att vi lagrar starka känslomässiga upplevelser. Där finns de minnen som varit mest känsloladdade upplevelserna och primitivaste känslorna.
* Kurstid 8 veckor på Healing kirurgi + 2 veckor på Beröringsterapeut
* Manual/Kursbrev/Diplom
* Ingen initiering behövs
* Förkunskap Reiki (skicka distans healing).
* Pris 1000 kr
Välkommen med ditt intresse för denna kurs.
Sonia
& Dag Lindlöf
Healing För Alla
healingforalla@yahoo.se
Läs mer i
Information
om hur du gör för att gå en kurs.