HEIKKI TALA
kaupunginvaltuutettu
dosentti, ylilääkäri
Puh. 0400 607317
heikki.tala@fimnet.fi
Ajatuksistani ja elämästäni voitte lukea kotisivuiltani
http://www.simplesite.com/Tala ja kunnallispolitiikka ja muita ajankohtaisia aiheita käsittelen Uuden Suomen plokissani
http://heikkitala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/Sähköpostia voitte lähettää osoitteella:
heikki.tala@fimnet.fiPuhelimella tavoitatte numerossa 0400 607317
Kaupunginvaltuutetun tehtävän lisäksi olen
opetus- ja kasvatuslautakunnan jäsen. Kummikouluni on HARJULAN koulu.
Tavoitteeni valtuustokaudella 2009-12 on Järvenpään kaupungin strategioiden selkiyttäminen, talousarvion saaminen selkokieliseksi, talouden seuranta ymmärrettäväksi ja paljon puhutun "läpinäkyvyyden" lisääminen kunnallispolitiikassa.
18.10.2011 RUOTSINKIELISTEN YLIEDUSTUS KORKEAMMASSA
KOULUTUKSESSA
Opetusministeri Jukka Gustafssonin (sdp) haastattelusta nousi kohu, kun YLE:n uutinen 3.10.2011 kertoi, että ruotsinkieliset nuoret pääsevät helpommin opiskelemaan yliopistoihin ja korkeakouluihin kuin suomenkieliset nuoret. Uutinen jatkoi, että, ruotsinkielisten kiintiöillä ja helpotuksilla turvataan ruotsinkielisten palveluita. Tulevaisuudessakaan heidän koulutusmahdollisuutensa eivät ainakaan heikkene, kun ruotsinkielisten lääkärien, juristien ja opettajien koulutusta ollaan lisäämässä. Opetusministeri joutui kiireesti perumaan lausuntonsa heti seuraavana päivänä.
Rupesin perehtymään Tilastokeskuksen koulutustilastoihin ja totesin, että opetusministeri oli täysin oikeilla jäljillä. Suomenruotsalaisilla on todellakin huikea yliedustus ylemmässä koulutuksessa, jota vielä pönkitetään erilaisilla ruotsinkielisillä kiintiöillä. Vuonna 2009 yli 15-vuotiaasta väestöstä peruskoulun jälkeisen tutkinnon on suorittanut 66 %. Tässä yllättäen ruotsinkieliset jäävät aliedustetuiksi 2,3 % verran eli tutkinnon suorittaneita on suhteellisesti vähemmän kuin väestöosuus edellyttäisi. Sama koskee keskiasteen tutkintoja (15,6 % aliedustus).
Mutta sitten repeää! Mitä ylempi tutkinto, sen suurempi on suomenruotsalaisten yliedustus; alimmalla korkea-asteella 8,6 %, alemmalla 13,4 % ja ylemmissä korkeakoulututkinnoissa jo 21,5 %. Huipussaan ruotsinkielisten yliedustus on tutkijakoulutuksessa, jossa heillä on 24,1 % yliedustus – lisensiaattitutkinnoissa jopa 33,3 %!
Ministeri Gustafsson totesi, että ”Kaikilla on oltava tasa-arvoiset mahdollisuudet päästä yliopistoon, eikä millään kansalaisryhmillä voi olla mitään etuoikeuksia.” Olen hänen kanssaan täysin samaa mieltä. Nämä asiat on nyt syytä selvittää perusteellisesti ja tehdä tarvittavat korjaustoimet. Ei voi olla oikein, että ruotsinkieliset jatkuvasti ohittavat kiintiöittensä ja koulutuspaikkojen ylitarjonnan avulla lahjakkaampia suomenkielisiä.
Heikki Tala
dosentti (emeritus)
Järvenpää
Lähde: Tilastokeskus http://www.stat.fi/til/vkour/2009/vkour_2009_2010-12-03_tie_001_fi.html
12.2.2011 EU - YKSI KOKO SOPII KAIKILLE?
(julkaistu Keski-Uusimaassa 12.2.2011)
Olin sunnuntaina kuuntelemassa EU:n Vapaa Eurooppa –ryhmän puheenjohtajaa Nigel Faragea. Olipahan karua kuultavaa. Farage on ollut meppi yli 12 vuotta eli tietää, mistä puhuu. Hän on intohimoinen eurooppalainen (niin minäkin), mutta pitää EU:ta epäonnistuneena ja euroa katastrofina.
Miksi EU on ongelma? Unionissa on 27 jäsenmaat, 23 virallista kieltä sekä loputtomasti kulttuureja ja alakulttuureja. Tätä sekametelisoppaa yritetään pakottaa liittovaltioksi ajamalla sille perustuslakia kuin käärmettä pyssyyn. Yhdysvallat ei kelpaa esimerkiksi, sillä sinne muutti väki ympäri maailmaa, sulautui yhteen ja englannista tuli valtakieli. Samanlainen kehitys ei onnistu Euroopassa, missä kehitys on kulkenut aivan eri latuja.
EU:sta on tullut rötöstelyn, tuhlailun ja mustien Mersujen mafia, jossa peuhaavat kovapalkkaiset byrokraatit. Tiesittekö, että EU:n tilinpäätökset ovat vahvistamatta 15 viime vuodelta? Entä että jäsenvaltioiden lainsäädännöstä 70–80 % on itse asiassa EU-direktiivejä? Kansallisella parlamentilla on yhä enemmän kumileimasimen rooli. Se ei voi enää vaikuttaa oikeastaan yhtään mihinkään. Rekka-autoa pitää kaventaa 15 senttiä, kun EU niin käskee. Ei sen vertaa järkeä, että vanhan kaluston saisi ajaa loppuun ja uusiin sovellettaisiin alun alkuaan uutta leveyttä.
EU-virkamiehistöstä on tullut etuoikeutettu nomenklatuuri ihan edesmenneen Neuvostoliiton malliin. Jacob Söderman irvaili EU:ssa muiden maiden edustajien ihmetellessä suomenruotsalaisten hurjaa yliedustusta Suomen EU-virkamiehissä – kuusi kymmenestä – sanoen, että onhan ruotsikielisiä Suomessa kuusi prosenttia! Jacobilla on jäänyt näemmä pakkomatematiikkakin vajaaksi.
Suomi haluaa olla EU:n mallioppilas. Mitä siitä seuraa? Kreikka, Irlanti, Portugali, Espanja, Belgia …. Suomen lompakolle riittää jonoa. Sitäkö haluamme? Eurooppa tarvitsee yhteistyötä. Se tarvitsee vapaata liikkumista. Se tarvitsee jopa EU:ta, mutta vasta kun se on perusteellisesti uudistettu. Vain suurten linjojen hahmottaminen saa olla EU-parlamentin tehtävä ja kansallisella päätöksenteolla pitää olla riittävä liikkumavara. Muuten ei koko eduskuntaa tarvita ja presidentistäkin voisi luopua – antaa Brysselin päättää. Huhtikuussa päätetään isoista asioista.
Heikki Tala
kaupunginvaltuutettu
Järvenpää
3.1.2011 Keski-Uusimaa pohtii mahdollisia
PerusS-kansanedustajia
Ilahduttavaa on, että toimittaja Lauri Nurmi (KU 2.1.2011) pitää minua varteenotettavana ehdokkaana. Minulla on ollut onni päästä moniin tehtäviin, joissa on kertynyt valmiuksia mahdolliseen kansanedustajan tehtävään. Kunnallishallintoon osallistuminen Järvenpään kaupunginvaltuutettuna antaa hyvän pohjan valtakunnalliseen politiikkaan. Valtion keskushallinnosta sain vankan perustan myös lainvalmisteluun Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen ylilääkärinä ja Lääkintöhallituksen ylilääkärinä sekä apulaisosastopäällikkönä. Teoreettista perustaa on vahvistanut terveydenhuollon hallinnon dosentuuri Tampereen yliopistossa 1987-2004 ja vierailevana professorina toimiminen Thaimaan Thammasat-yliopistossa. Viime keväänä väitteli ohjaamani iranilainen kollega tohtoriksi Helsingin yliopistossa ja nyt syksyllä olin väitöskirjan esitarkastaja Oulun yliopistossa.
Kansainvälisiin asioihin olen paneutunut mm. vuodesta 1977 YK:n maailman terveysjärjestön ja UNICEFin asiantuntijatehtävissä Aasiassa, Afrikassa, Etelä-Amerikassa, Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa - (viimeksi Marokossa vuonna 2009). Olin myös 3 vuoden ajan maailman hammashuoltojohtajien konferenssin puheenjohtaja (Tokio, Helsinki, Belgrad).
Suomalaisuuden Liiton puheenjohtajana 2003-09 saatoin vaikuttaa sitkeällä internet-kirjoittelulla maamme kielipoliittisen keskustelun avautumiseen, ja nyt asiasta keskustellaan jo vanhoissakin joukkoviestimissä. Vuosien varrella tutuiksi ovatkin minulle tulleet TV1, TV2, MTV3, FST5, Ruotsin SVT, lukuisat kotimaiset ja Ruotsin radiot sekä sanoma- ja aikakauslehdet.
Ratkaisu on Uudenmaan vaalipiirin äänestäjillä huhtikuussa!
29.12.2010 Kuntalaisilla on oikeus saada tietää!
Järvenpään johtajien palkankorotuksista on noussut kohu. Kaupunginhallituksen äänestyspäätöksellä kaupunginjohtajan ja apulaiskaupunginjohtajan palkkoja korotetaan vuoden alusta 590 eurolla. Johtajan palkka nousee 6,9 % ja apulaisjohtajan 8,8 %. Hallituksen pöytäkirjaan on merkitty ”ei julkisuuteen”, jota kaupunginhallituksen puheenjohtaja pitää osoituksena hyvästä hallinnosta ja suhteesta henkilöstöön. On selvää, että alati kasvavien tuloerojen Suomessa tuollaisen tiedon julkistaminen korotusten varsinaisille maksajille eli veronmaksajille on tulenarkaa tavaraa. Niinpä kaupunginhallitus päätti, että asiaa ei tuoda aktiivisesti julkisuuteen. Asian olisi voinut harkita toisinkin, sillä noin merkittävien korotusten pysyminen piilossa ei ollut odotettavissa. Nyt koko hommaan tulee salailun maku, haluttiinpa sitä tai ei.
Järvenpää ei ole yksin tämän ongelman kanssa. Professori Matti Wiberg ryhmineen tiedusteli 230 viranomaiselta ylimmän johtajan palkkaa ja vain 14 niistä noudatti julkisuuslakia antaen tiedon ilman lisäkysymyksiä, pitämättä tiedustelua tirkistelynä tai jopa suoranaisena kiusantekona. Julkinen organisaatio kuten Järvenpään kaupunki on olemassa vain asukkaitaan varten. Järvenpäänkin ehdottomasti suurin tulonlähde on asukkailta peritty kunnallisvero ja kiinteistövero. Näiden varojen strategisesta käytöstä päättää valtuusto, mutta esimerkiksi ylimmän johdon palkoista päättää paljon suppeampi kaupunginhallitus. Yksin tämän vuoksi kannattaisi huolellisesti harkita, kumpi on parempi; avoin tiedottaminen esittäen perustelut vai lyödä leima ”ei julkisuuteen”.
Tämä ei ole kannanotto johtajien palkankorotusten suuruuteen tai aiheellisuuteen, vaan yleisemmin asioiden esittämiseen, päätöksenteon avoimuuteen ja kuntalaisten oikeuteen saada tietää. Asian voi esittää jyrkemmin toteamalla, että suomalaisuuteen liitetty avoimuus on tyhjä käsite. Niin ei saa olla ja Suomen politiikassa kaivataan nyt suursiivousta. Järvenpäälläkin on aihetta pohtia käytäntöjään.
Heikki Tala
kaupunginvaltuutettu
Perussuomalaiset
Julkaistu KESKI-UUSIMAA -lehdessä
30.5.2010
Tänään Keski-Uudenmaan PerusSuomalaiset olivat telttoineen Hyrylässä Tuusulan Suvimarkkinoilla. Sää suosi ja väkeä oli runsaasti. PerusSuomalaisista paikalla olivat kansanedustaja Pietari Jääskeläinen, valtuutetut Jaana Siukola ja Heikki Tala Järvenpäästä, Heta Lähteenaro Tuusulasta ja Jouni Tirkkonen Keravalta. PerusSuomalaisten huikea nousu gallupeissa sai katetta Hyrylässäkin - menestyksestämme iloisia ihmisiä tuli pilvin pimein juttusille. Tästä on tosi hyvä jatkaa ensi vuoden eduskuntavaaleihin. Kokoomuksella on Toivo, demareilla Rakkaus ja Kepulla horjuu Usko. Meillä perussuomalaisilla on ne kaikki; Usko, Toivo ja Rakkaus!
Oli hieno sattuma, että Keski-Uusimaa julkaisi Kivipuisto-kirjoitukseni 28.5.2010. Sain siitä kiittävää palautetta yleisöltä. Kirjoitus on luettavissa kotisivuillani:
http://www.simplesite.com/Tala/13312248***
19.3.2010
PerusSuomalainen -lehti tuli tänään ja siellä esittelen uutta kielipolitiikkaa Suomelle. Nykyinen keinotekoinen ja tavattoman kallis virallinen kaksikielisyys on vihdoinkin saatava muutettua pohjoismaiseen malliin. Kaikissa muissa Pohjoismaissa - Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa ja Islannissa vain enemmistön kieli on virallinen riippumatta kuinka suuria tai kuinka vanhoja vähemmistökieliä niissä on. Suomessa Neuvostoliiton uhka mahdollisti RKP:lle ja Ruotsille aloittaa uusi ruotsalaistamisohjelma, joka on tuonut pakkoruotsin peruskoulusta yliopistoihin ja virkamiespakkoruotsin kaikille korkeakouluopiskelijoille. Niiden tarkoitus on luoda ohituskaista suomenruotsalaisille virkoihin ja lisäksi heille on suomenkielisiä kohtaan epäoikeudenmukaisia kiintiöitä halutuimpiin ammatteihin (lääkärit, juristit, jne). Suomen kielipolitiikka on saatava pohjoismaiseen malliin - mehän haluamme olla Pohjoismaa - eikö totta!
***
13.2.2010
Ystävänpäivän aattona olin Järvenpään torilla tapaamassa ihmisiä PS-pusero päällä. Aloittelin
eduskuntavaalityön pohjustusta jakamalla teroittamattomia lyijykyniä, jotta ihmiset muistavat ne teroittaa äänestysnumeron harjoittelua varten.
***
4.12.2009
Keski-Uusimaa julkaisi kirjoitukseni
"Järvenpää tarvitsee kipeästi kunnansovittelijaa". On todella ikävää, että kaksi kaupungin ylimmässä johdossa olevaa virkamiestä on siirretty toisarvoisiin tehtäviin. Se tarkoittaa, että n. 200.000 euroa eli 1 % kaupungin koko budjetista tuhlataan vuosittain. Tällainen meno ei saa jatkua ja toivon, että valtuusto tosissaan puuttuu tähän epäkohtaan, vaikka kaupunginjohtaja julkisesti kieltäytyy antamasta valtuutetun pyytämää selitystä.
*********
20.9.2009
Sunnuntaina 20.9.2009 osallistuin Veteraanikävelyyn Vanhankylänniemessä ja olin mukana opetuslautakunnan joukkueessa. Vaikeissa tehtävissä menestyimme ihan pistesijalle, ja ilman kirjausvirhettä joukkueemme olisi voittanut koko kisan. Tärkeintä oli kuitenkin olla mukana ja nauttia kuulaasta syysilmasta.
Syyskausi kunnallispolitiikassa on päässyt täyteen vauhtiin ja edessä on ensi vuoden budjetti. Opetuslautakunta joutuu taas etsimään säästöjä, jotka kuitenkin ovat pienemmät kuin 3,2 % palkankorotus henkilöstölle! Laman aikana olisi ehkä oikea tie pidättäytyä palkankorotuksista, jotta palvelutaso voitaisiin säilyttää. Se lienee kuitenkin poliittisesti mahdotonta. Niinpä nostamme palkkoja ja säästämme muusta.
*******
10.10.2009
Aleksis Kiven päivänä olin Vaasassa
PerusS nuorten kielipoliittisen seminaarin pääalustaja. Syyskokous antoi julkilausuman, jossa vaaditaan siirtymistä nykyisestä keinotekoisesta ja erittäin kalliista virallisesta kaksikielisyydestä viralliseen yksikielisyyteen, niin että enemmistön (suomenkielisiä 91 %) kieli on ainoa valtakunnallisesti virallinen kieli. Julkilausuma sai erityisen paljon huomiota ruotsinkielisessä mediassa, mutta myös Helsingin Sanomat ja Uusi Suomi sallivat nettikeskustelun, joka tavan mukaan riehahti heti täyteen paloon.
*******
16.10.2009
Keski-Uusimaa julkaisi 16.10.2009 kirjoitukseni kunnallispolitiikan nykytilasta otsikolla
"Seitsemän laihaa vuotta lataavat paineita valtuutettujen niskaan". Olen ensimmäisen valtuutettuvuoteni aikana tehnyt töitä saadakseni Järvenpään strategiat ja taloussuunnitelmat selkokieliseen muotoon. Näistä asioista kerroin lehtikirjoituksessa.
Perussuomalaista vaalityötä vuoden 2011 eduskuntavaaleja varten. Heikki Tala, Heta Lähteenaro, Jouni Tirkkonen ja Jaana Siukola