 |
 |
|
 |
 |
Aida 2008
Joskus kauan sitten näimme Alaskanmalamuutin ja siitä lähtien on ollut toiveissa sellainen saada. Elämäntilanteeseen tämä ei kuitenkaan sopinut ennen kuin marraskuussa 1999.
Aida on syntynyt 24.9.1999 Hämeenlinnassa
Salomaan kennelissä
. Sen isä on Fin Mva Mukluk Nuutpok ja emä Fin Mva Hauenkuonon Ina.
Aida sai nimensä siitä, kun se sitä hakiessamme vetäisi eräänkin aarian oopperasta Aida automatkalla Vihtiin. Se on edelleenkin kova tyttö juttelemaan.
Ihanampaa koiraa emme olisikaan voineet saada. Kasvattaja kyllä kovasti varoitteli siitä, miten ahneita malamuutit ovat. Niiden näkyville ei kuulemma voi jättää mitään syötäväksi kelpaavaa tai se menee parempiin suihin. No, Aida ei onneksi varastele mitään syötävää. Se voi Karan kanssa syödä ihan hyvin vaikka samasta kupista eikä kumpikaan murise. Luistakaan ei tule tappelua. Aida pikemminkin antaa Karan viedä luun nenänsä edestä liiankin helposti.
Aida on kaunis, kiltti ja viisas. Malmuuttimaiseen tapaan se on myös jääräpäinen ja tekee vain sen, mistä itse hyötyy ja mistä saa palkkion. Se oli nuorempana ekspertti karkaamisessa! Meillä on osa tontista aidattu, mutta sehän ei ollut mikään este, ainoastaan hidaste Jos ei se päässyt ali, niin sitten yli - tai vaikka läpi!
Aida on ilmeisesti jollakin reissullaan jäänyt jalastaan kiinni aitaan (?), niin että oikean lonkan pää on tullut vähän lonkkamaljasta ulos. Lonkka on nyt löysä ja siinä on vähemmän kannatinpintaa kuin vasemmassa. Siihen loppui karkailu, mutta muuten lonkka ei onneksi tunnu Aidaa vaivaavan. Se sai jonkin aikaa kuureittain Arthryl-jauhetta ja tarvittaessa kipulääkettä, mutta nyt ei niitäkään enää tarvita. Kesällä uitetaan sitä mahdollisimman paljon ja muuten pidetään liikunta tasaisena.
Oikeaa etujalkaansa se on ontunut kesästä 2010 saakka ja sitä on kuvattu ja tutkittu moneen kertaan. Siinä epäiltiin jo luusyöpääkin, mutta se onneksi osoittautui vääräksi diagnoosiksi. Sitten epäiltiin ranteen pikkuluussa olleen sellaien halkeamamurtuman, joka ei kuvissa näkynyt ja olisi luutunut sitten itsestään. Mutta lopulta todettiin ranteen nivelsiteiden ja nivelen rakenteen vaurioituneen niin, että ainoastaan leikkaushoito auttaisi siihen. Noin iäkästä koiraa ei kuitenkaan enää leikata, joten kipulääkkeillä mennään loppuaika. Myös maksa alkaa ikääntyä ja rappeutua ja maksa-arvot ovat koholla. Aida kuitenkin liikkuu mielellään ja on pirteä, joten nauttikoon elämästään loppuun saakka.
Aidan rekisteritiedot
|
|
 |