Bella oli Jennin ja Hukan rakkaudenhedelmä. Jenni oli jo 6-vuotias, kun se vihdoin sai kauan kaipaamansa pennut. Neljä pennuista syntyi 7.2.1991 ja Bella seuraavan vuorokauden puolella 8.2.1991. Bellan isä Hukka oli lapinkoiran ja huskyn risteytys, sinisilmäinen tuuheaturkkinen hurmuri. Toisen silmänsä Bella perikin isältään.
Bella syntyi kuusi tuntia edellisen pennun jälkeen ja sillä oli heti kova kiire päästä emän nisille. Ihmiset ihmettelivät, kuinka se ylipäänsä oli hengissä... Mutta Bella olikin sitkeä tyyppi!
Teimme Bellan ja Jennin kanssa pitkiä lenkkejä ja kävimme omaksi iloksemme välillä agility-kentällä. Bella oli erittäin kuuliainen ja miellyttämishaluinen. Se oli myös hyvin oppivainen ja opetinkin sille muutamia temppuja, joilla hauskuutimme ihmisiä. Bella osasi mm. kieriä ja "kellahtaa", näyttää nenän kuonollaan, antaa pusun ja "pyytää nätisti". Muutamissa Match Show -näyttelyissäkin kävimme. Yhdessä se valittiin näyttelyn kauneimmaksi ja sai kuvansa Eläinmaailma-lehteen (alla).
Bella sai 3-vuotissyntymäpäivänään kuusi pentua, kolme tyttöä ja kolme poikaa. Se oli astutettu puhdasrotuisella huskyllä nimeltään Yopik, "Jupi". Jätimme itsellemme pennuista yhden nartun, Jetan.
12-vuotiaana kesällä 2003 Bellalle tuli kohtutulehdus. Yksi eläinlääkäri oli ensin sitä mieltä, ettei se ole märkäkohtu ja antoi vain lääkkeitä. Koska lääkkeet eivät kuitenkaan auttaneet, veimme Bellan toiselle eläinlääkärille, joka leikkasikin sen heti. Leikkaus meni ihan hyvin, mutta Bella ei vaan vieläkään toipunut. Lopulta sillä todettiin munuaisten vajaatoiminta, jota yritettiin hoitaa nestehoidolla. Bella ei kuitenkaan jaksanut, vaan nukkui pois aamuyöstä 6.6.2003. Bella on tuhkattu ja uurna haudattu pihalle Jennin ja Nepin viereen.