HEIKKI TALAn suomalaiset kotisivut
ETUSIVU Frontpage
In ENGLISH
KUVIA - Photos
VIDEOT
VIERASKIRJA Guestbook
PÄIVÄKIRJA
UUTTA LEHDISSÄ
JULKAISU - Publicati
ELÄMÄSTÄNI
RUOTSIN KIELILAKI
SVENSKA NU
LINKIT
PÄIVÄKIRJA 2004-07
KIELIPOLITIIKKAA
Helsingin Sanomat HT
SUOMI24 RKP
New York Times
Talousveden fluoraus
Number of views:
Tervetuloa keskustelemaan
Vieraskirjani on taas avattu ja keskustelu voi jatkua. Kielipolitiikka on herkkä aihe ja aiheuttaa helposti loiskiehuntaa ja sabotaasitoimia. Mutta suomalainen sisu kyllä voittaa!
1
2
3
4
...
35
Next
Written by
Liberopuolustaja
on
Nov. 20, 2009
Heikille kiitokset hyvästä työstä! Toivottavasti jatkat juttujen kirjoittamista vielä ainakin netissä.
Sampolle onnittelut valinnan johdosta! Kippis ja kulaus! Sampolla on paljon työtä vielä tehtävänä joten kaikki henkinen ja materiaalinen tuki on tarpeen.
Written by
Heikki Tala
on
Nov. 20, 2009
Kiitos kaikille kiitoksista. Kuuden vuoden urakka on ohi ja kieltämättä tunne on helpottunut. Sitä auttaa erityisesti, että uskon seuraajani Sampo Terhon olevan erittäin hyvä puheenjohtaja. Arvaatte varmaan, mistä ensimmäinen haastattelupyyntö Sampolle tuli - oikein - HBL:ltä!
Olen nyt reservissä ja kaikin tavoin tukemassa Suomalaisuuden Liittoa jatkossakin. Tänään viimeistelimme professori Erkki Pihkalan kanssa kirjaamme, jonka työnimi nyt on "Suomalaisuus ja ruotsalaisuuden paine". Hanke on myöhässä, mutta tavoitteemme on saada mahdollisimman hyvä kirja kuin tehdä se mahdollisimman nopeasti. Kirja on melkoinen sukellus ruotsalaisuuden ikävimpiin syövereihin ja niiden vaikutuksiin suomalaisiin. Eilen oli hyvä radio-ohjelma alistettujen kansojen itsetunnon tuhoutumisesta ja sen tuhoamisesta. Suomalaisille on käynyt juuri niin ruotsalaisuuden paineessa. Ehkä kuitenkin nuori polvi jo pääsee siitä yli. Nyt Suomalaisuuden Liiton hallituksessa jo yli puolet voidaan laskea kuuluvaksi nuoriin ja keski-ikäisiin. Se on tosi lupaavaa!
Written by
kiitokset ja onnittelut!
on
Nov. 20, 2009
Kiitokset Talalle merkittävästä kielipoliittisesta työstä, ja toivon mukaan aktiivisuus ainakin nettipalstoilla vielä jatkuu.
Onnittelut Sampo Terholle ja rohkeutta kielitaisteluun, Suomen lopullinen itsenäistyminen häämöttää näköpiirissä.
Written by
Richard
on
Nov. 20, 2009
Antti Rantakokki,
logiikkasi on pelottavaa. Suomenruotsalaisten luonnollista kulttuuriyhteyttä skandinaviaan ei ikinä voida käyttää suomenruotsalaisia vastaan kun puheeksi tulevat kielelliset ihmisoikeudet, jotka taatan perustuslaissa yhtäläisesti suomenkielisille ja ruotsinkielisille.
Nykyisen Suomen/Itämaan rannikoilla on ollut germaani asutusta ollut ainakin yhtä kauan, tod. näk. kauemmin, kuin sisämaassa on ollut uraali heimoja, yrityksesi maalata suomenkielisille jokin monopoli Suomeen on vastenmielistä. Se, että Suomea ei puhuta muualla kuin Suomessa, ei ole tippaakaan suomenruotsalaisten ongelma, eikä heitä voida laittaa huonompaan asemaan sen vuoksi.
Vahva ruotsalaisuus Suomen tasavallassa ei ole ikinä ollut pois suomalaisuuldelta, siitä ovat parhaimpana todistuksena Snellman, Topelius, Runeberg ja Lönnrot. Nämä ruotsinkieliset herrat keksivät suomalaisuuden antamalla yhteisen etnisen identiteetin Suomen alueilla majaileville hajanaisille uraali-tsuudi heimoille. Ilman Ruotsin valtion valtiosääntöä ja siltä perittyjä instituutioita suomalaisten kohtalo olisi täysin sama kuin ortodoksikarjalaisten kohtalo Venäjällä.
Kielelliset ihmisoikeidet ovat huomattavasti tärkeämmät kuin suomalaisten alhainen kansallinen itsetunto. Suomalaisilla ei ole mitään monopolia Suomeen, eikä ole yhtäkään rationaalista syytä heikentää ruotsinkielisten asemaa Suomessa.
Written by
Vapaus koittaa
on
Nov. 20, 2009
Henriksson avasi Pandoran lippaan..
tästä se lähtee..kuunnelkaa tekstiä..
Historia toistaa itseään..
Website:
http://www.youtube.com/watch?v=wnYXbJ_bcLc
Written by
Valveutunut
on
Nov. 20, 2009
Ahvenanmaa saattaa irrottautua Suomesta, jos ruotsinkielen asemaa edelleen heikennetään, uhkaa ruotsinkielisten kansankäräjien puheenjohtaja kansanedustaja Anna-Maja Henriksson.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Ruotsinkielisten+nokkanainen+Ahvenanmaa+saattaa+irrottautua+Suomesta/1135250899355
Written by
Valveutunut
on
Nov. 20, 2009
Onnittelut Sampo Terholle! Tulevaisuus näyttää hyvältä. Kiitos myös Heikille valtavasta työstä Suomen maan ja kielen puolesta, työstä joka toivon mukaan myös jatkuu tämän jälkeenkin.
Written by
Antti Rantakokko
on
Nov. 20, 2009
Richard:
Pieni ongelma on juuri se, että suomenruotsalaiset ovat samaan aikaan sekä kansalliskieliryhmä että etninen vähemmistö. Se johtaa tilanteeseen, että on edullista olla suomenruotsalainen ja silloin suomalaista syrjitään. Positiivinen syrjintä tulee kysymykseen vain silloin, kun vähemmistö on heikommassa asemassa kuin enemmistö ja näin ei asia ole suomenruotsalaisten kohdalla. Kuten itsekin sanoit, te olette terveempiä, varakkaampia jne kuin me suomalaiset.
Suomenruotsalaisilla on seuraavat asiat paremmin kuin vähemmistöillä yleensä:
1. Suomenruotsalaisia ei ole koskaan vainottu. Aina on ollut hyvät mahdollisuudet kulttuurin kehittämiseen.
2. Suomenruotsalaisilla menee taloudellisesti paremmin kuin vähemmistöillä yleensä. Teillä on monenlaisia rahastoja ja varallisuutta muutenkin. Enkä nyt tarkoita yksittäisiä ihmisiä.
3. Suomenruotsalaisilla on vahva asema yhteiskunnassa ja vahvat yhteiskunnalliset, taloudelliset ja sosiaaliset verkostot.
4. Ruotsi ei ole uhanalainen kieli. Teidän kulttuurinne ja kielenne on paljolti samanlainen kuin Ruotsissa, jonka kulttuurista materiaalia voitte käyttää vapaasti, olettehan te suomen_ruotsalaisia_ . Tällaista tilannetta ei ole esimerkiksi monilla suomensukuisilla Suomen vähemmistöillä, kuten koltta- ja inarinsaamelaisilla ja karjalaisilla, joilla on siis oma karjalan kielensä. Ps-nuorten entinen toiminnanjohtaja Antti Valpas sanoikin Vaasan kieliseminaarin alla: Karjalan kielellä meni paremmin Stalinin Neuvostoliitossa kuin Halosen Suomessa.
Sen vuoksi en ymmärrä, miksi ruotsin aseman kohtuullistamisesta käytävä keskustelu nähdään jonkinlaisena uhkana. Kuten me perussuomalaiset nuoret sanoimme julkilausumassamme: Suomi on ainoa paikka, missä suomen kieli voi menestyä. Teillä suomenruotsalaisilla on kaksi maata, meillä vain yksi. Kukaan ei ole hävittämässä ruotsalaista vähemmistöä Suomesta. Se, miksi suomenruotsalaista vähemmistöä verrataan yhteiskunnallisissa kustannuksissa muihin, on se, että rahaa tarvitaan yhteiskunnassa muuhunkin kuin vähemmistöoikeuksien turvaamiseen.
Website:
http://anttirantakokko.wordpress.com
Written by
Finns for Language Fairness
on
Nov. 19, 2009
Kiitos,Heikki.
Jatkamme taistelua,
kunnes tavoite on saavutettu.
Vihollisemme nukkukoon huonosti.
Written by
PekkaP
on
Nov. 19, 2009
Kiitokset Heikki sinun työstäsi Suomen kielen ja Suomalaisuuden hyväksi! Ansaitset korkeimman ansiomitalin siitä työstä!!
Pekka
Written by
Heikki Tala
on
Nov. 19, 2009
EU sai presidentin ja ulkoministerin - Suomalaisuuden Liitto ry uuden puheenjohtaja. Seuraajani on EU:n parlamentin varajäsen, filosofian maisteri, maanpuolustuskorkeakoulun tutkija Sampo Terho (32). Hän on liiton historian toiseksi nuorin puheenjohtaja Urho Kekkosen jälkeen, josta tuli puheenjohtajan 30-vuotiaana (1930-32).
ONNEA & MENESTYSTÄ TULEVAISUUDEN MIEHELLE!
Written by
t
on
Nov. 19, 2009
"Närpiö, jossa asukkaitan huikeat 10 000 ja sitten pari muuta vielä pienempää.."
10.000 asukasta ei itse asiassa ole ihan vähäinen määrä kun lähdetään Suomen kuntia löhemmin tarkastelemaan.
"Klamydia on tehnyt erinomaisen biislin "Närpiön Kansallislaulu" tästä aiheesta mikä myös kuvaa hyvin RKP:n tavoitteita.."
Onko Klamydia oikeasti tehnyt erinomaisen biisin? Tästä on taidettu väitellä joskus aiemminkin :)
Written by
Richard
on
Nov. 19, 2009
Voisin antaa esimerkkejä vaikka miljoonan. Sanotaan nyt vain, että kielellistä oikeuksista, jotka kuuluvat ihmisoikeuksiin ei suomenruotsalaisten osalta välitetä tippaakaan. Kuvaavaa on ettei Suomi ole edes vaivautunut kääntämään yhtä ainutta Euroopan neuvoston raporttia ruotsiksi, siis kansalliskielelle.
Idea suomenruotsalaisten hyvästä asemasta on pelkkä vitsi, elämme toki paljon pidempään, olemme hieman vauraampia, laihempia, pidempiä ja terveempiä. Nämä seikat eivät kuitenkaan liity tippakaan Suomen hyväntahtoisuuteen, vaan siihen että emme elä Pohjois-aasialaisessa, suomenkielisessä, uraali-finnuiittikulttuurissa, emmekä ole läpeensä geneettisiä mutantteja sepelvaltimotauteineen.
Kulttuurillinen integriteetti on suomenruotsalaisilla erittäin huono. Siis se ainut seikka jolla vähemmistön asemaa tulisi punnita.
Kokeile itse tehdä ruotsiksi vaikkapa rikosilmoitus Helsingissä, olet hyvin onnekas jos poliisikonstaapeli ei vastaa "vittuiletsä mulle".
Written by
Attn.Richard
on
Nov. 19, 2009
Sellaista systamaattista syrjintää ja juridista nihilismiä, jota viranomaiset harrastavat suomenruotsalaisia kohtaan Suomessa ei esiinny missään muualla Euroopassa. Ja olen aika paljon matkustanut.>>
Voisitko antaa vaikka kolme esimerkkiä tästä "syrjinnästä"...
Written by
Richard
on
Nov. 19, 2009
J. Ryyti,
"Richardin kommenteista näkee,että hänen mielestään suomenkielisten ja ruotsinkielisten tasa-arvo on ruotsinkielisten syrjintää".
En todellakaan väitä, että Ruotsi olisi esimerkkilinen maa vähemmistöjen suhteen, Ruotsissa on kuitenkin aito suvaitsevaisuus kieliä kohtaan, ja maassa tuskin kukaan vähemmistö pelkää systemaattisesti käyttää äidinkieltäänsä maan pääkaupungissa yöaikaan. Suomessa kielten suvaitsevaisuus on pelkästään paperilla.
Sellaista systamaattista syrjintää ja juridista nihilismiä, jota viranomaiset harrastavat suomenruotsalaisia kohtaan Suomessa ei esiinny missään muualla Euroopassa. Ja olen aika paljon matkustanut.
Create your own website
Try it - click here!